Začalo sa to pred 20 rokmi – TOM Margecany

20 rokov TOM Margecany

Veru tak!

Dňa 18. 10. 1993 som v Margecanoch založil „Turistický oddiel mládeže TOM SOKOL Margecany“. Začalo nás deväť, pomaly sa ale oddiel rozrástol až na 25 detí. Prešli sme peši, na bicykloch aj na vode spolu veľkú časť Slovenska, vystúpil sme na štíty hôr, ponárali sa do hĺbok jaskýň a roklín.

Čistili sme od odpadkov divoké skládky v obci, rokliny Slovenského raja, brehy Ružínskej priehrady či Bystriansky potok. V pretekoch turistickej zdatnosti (PTZ) sme dosahovali najvyššie méty a ocenenia. Sme dosť ostrieľaný v nepriazni počasia, zimy, fujavíc, horúčav , búrok no nič nás nevedelo zastaviť, milovali sme a milujeme prírodu a naše prekrásne Slovensko našu vlasť.

Lenže roky a čas nezastavíte tak ste aj vy pomaly dospievali a tak isto ste museli hľadať spôsob ako zabezpečiť vaše rodiny, veru už ste mamičky či oteckovia. Rozpŕchli ste sa po Slovensku ba aj za hranice našej vlasti. Lebo ak si nemôžete zarobiť na kus chleba doma, musíte tak ako naši dedovia a pradedovia ísť hľadať obživu do sveta. No ja som na vás nikdy nezabudol a prišiel som z nápadom (koľkým už?) stretnúť sa a spolu pospomínať na časy keď sme sa spolu túlali po krivolakých cestičkách a spolu zdieľali radosť aj starosti. Áno navrhol som vám stretnutie po 20-tich rokoch (1993-2013) od založenia nášho oddielu a toto spojiť z oslavou MDD.

Tak deň „D“ prišiel a 1.6.2013 sme sa stretli v Lodenici KST v Rolovej Hute ako inak v hojnom počte „37“ detičiek, mamičiek, oteckov, priateľov. Bolo o čom rozprávať spomínať a veru sme sa riadne nasmial a objavili sa aj slzy – slzy dojatia a radosti. Bolo naozaj radosť pozerať ako šantia vaše detičky, šťastné usmiate a spokojne.

Bola to ozaj prekrásna akcia, nikdy nezabudnem na vaše slová vďaky a uznania. Stanka večne mi budú znieť v ušiach tvoje slová „ Vedúci, mal si pravdu keď sme ťa občas neposlúchali a ty si nám vravieval – počkajte až budete mať vlastné deti, potom až pochopíte čo je to zodpovednosť za nás deti – UVEDOMILI sme si to a dnes už ako rodičia vieme, že si mal veľkú pravdu“. Tak takto nám ubehol deň, pri spoločných a súťažiach s vašimi detičkami ani sa nám nechcelo nejako rozlúčiť, ale vaše ratolesti potrebovali aj postieľky a vyspinkať sa. Tak sme to ukončili a o 17:30 od 9:30 hoci neradi ale museli sme sa rozísť z návrhom, že si to budeme na MDD každoročne opakovať.

Je mojou povinnosť a to veľmi milou poďakovať Lenke Kandrovej – Janusovej za super tortu, Adele za bylinkový čaj (vlastnoručne nazbierané) Vám VŠETKÝM za milé darčeky. Tatiane za plyšové hračky detičkám, Lacovi za tech. vecičky, Števovi a aj RMSR, Vedúci spolu s kamarátkou Mariankou sme sa postaral o vaše brušká. Všetkým za koláče, zákusky cukríky, chrumky- ozaj hodovali sme ako na krstinách.

Hlavne VÁM ďakujem možno ste si to nikdy neuvedomili až dnes keď som vám to povedal- „VY STE BOLI TÍ kvôli ktorým som sa vzdal alkoholu a cigariet ĎAKUJEM, za úprimné slova Ďakujeme vedúúúúúúciiiiiiiii.

Odpusťte mi ale musím: hoci som požiadal vedenie KST Margecany o finančnú podporu na túto našu akciu- tak ich stanovisko bolo „Nedáme Vám ani cent niet peňazí“. No my Vám páni vo výbore aj tak ďakujeme.

Jozef Halcin st. zakladateľ odd. TOM Sokol Margecany, Lektor turistiky mládeže, Inštruktor PTZ, Inštruktor VhT a člen KST Margecany.

Nájdete nás aj na Facebooku: TOM SOKOL MARGECANY

Zaujalo vás to? Zdieľajte: