„Na tej luke, na želenej“ – Deti a folklór

Spišské osvetové stredisko v spolupráci s obcou Margecany Vás pozývajú dňa 23. marca 2013 o 10.00 hod. do Kultúrneho domu v Margecanoch na regionálnu súťažnú prehliadku detských folklórnych súborov z okresov Gelnica a Spišská Nová Ves „Na tej luke, na želenej“.

Na tej luke, na želenej

„Touto regionálnou súťažnou prehliadkou chceme podporovať rozvoj detských folklórnych súborov, zvyšovať ich umeleckú úroveň, podporovať výchovu ľudovým umením a poukázať na jej význam v komplexnej výchove“ – vyjadril sa Bc. Peter Horváth, odborný pracovník Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi.

Na tej luke, na želenejPodujatie je prezentáciou tých najaktívnejších detských folklórnych súborov. Niektoré už niekoľko desaťročí vychovávajú deti v oblasti tradičnej ľudovej kultúry a ľudového umenia.

Na súťažnej prehliadke sa menšie deti predstavia detskými hrami a vyčítankami, stanete sa aj svedkami detskej svadby. Staršie deti sa predstavia už spracovanými zvykmi, kde je už viacej tanca a spevu a vrátime sa na chvíľu aj k Vianociam, ktoré nám pripomenú vinšovníci a jasličkári.

Na tej luke, na želenejNa podujatí sa vystrieda 11 detských folklórnych súborov, z toho 4 z okresu Gelnica a 7 z okresu Spišská Nová Ves. Medzi tohoročnými súťažiacimi privítame aj nováčikov, ako sú detský folklórny súbor Krompašanček z Krompách a taktiež ich kamaráti Zuškári zo ZUŠ Krompachy.

Veríme, že každý, kto sa príde pozrieť na túto súťaž, na chvíľu zabudne na všedné starosti a aspoň počas vystúpenia detských folklórnych súborov sa v myšlienkach vráti do svojho detstva, osvieži svoju dušu pri krásach tradičného umenia a nášho kultúrneho dedičstva a možno si pripomenie nejaké tie vyčítanky, detské hry a pesničky, o ktoré na margecianskom javisku nebude núdza.

Vstupné je 0,50 €

Na tej luke, na želenej

Zaujalo vás to? Zdieľajte: