MATERSKÉ CENTRUM LIENKA

Určite nám mnohí dáte za pravdu, že je veľmi pekné vídať z roka na rok v uliciach Margecian čoraz viac mamičiek s malými deťmi v kočíkoch. Ani čísla nepopustia. V roku 2011 sa narodilo spolu 19 detí. To je o 3 viac ako za minulé dva roky (2009 a 2010) dohromady. Mladé mamičky sa stretávajú pri prechádzkach, debatujú o večne živých témach, ktorých stredobodom sú deti.Aj preto vznikla myšlienka založiť v našej obci Materské centrum “ MC Lienka“. Jeho zmyslom by bolo pomôcť žene na materskej dovolenke nájsť súlad medzi tým, ako byť dobrou matkou a zároveň „nevypadnúť“ zo spoločenského života. Centrum by umožňovalo mamičkám zmeniť stresujúci stereotyp domácnosti, porozprávať sa s rodičmi v rovnakej životnej situácii, poprípade poradiť sa pri akýchkoľvek „detských“ problémoch (rast zúbkov, zdravotné problémy,…). Ide i o príležitosť nadviazať nové známosti a možno aj celoživotné priateľstvá. Toto ocenia hlavne mamičky, ktoré sa do Margecian prisťahovali.

V neposlednom rade by centrum slúžilo na rozvoj obce, keďže všetci máme na tom veľký záujem. Presne tak, ako ho majú členovia futbalového klubu, folkloristi a aj členovia klubu dôchodcov. Žijeme tu predsa spoločne. Rozdiel medzi spomínanými a nami je len v tom, že oni sa majú kde stretávať. Majú miesto, kde sa cítia dobre. Žiaľ pre deti, ktoré sú našou budúcnosťou, sa takéto miesto od októbra minulého roka v celej obci nenašlo. Vlastne našlo: na ulici.

Naše snahy sa skončili pred komisiou obecného zastupiteľstva. Tak čo s tým??? Na záver niečo na zamyslenie: plat starostu obce sa odvíja od počtu jej obyvateľov.

„AK CHCEŠ UROBIŤ DIEŤA ŠŤASTNÉ, UROB ŠŤASTNOU JEHO MATKU“      

Autori: Veronika Müllerová, Lenka Kandrová

Zaujalo vás to? Zdieľajte: