Kinobus (nielen) filmová prehliadka – Margecany a Jaklovce

Piatok 31. august 2012 – 17:00 Kultúrny dom Jaklovce

Barabere idú – Divadlo J. G. Tajovského Jaklovce (Režia: Jozef Humeňanský v spolupráci s Martinom Tokáron a Ondřejom Vavrečkom).

Nielen divadelné predstavenie je založené na výpovediach obyvateľov Jakloviec a Margecian o sťahovaní a zatopení Nižných Jakloviec. Ako, kto a z čoho sa stavia, ak sa naraz premiestňuje celá dedina? Zostali susedia susedmi? Kto sa odsťahoval posledný? Čo sa stalo s cintorínom a kostolom? Ako sa kreslila nová hranica na vode medzi Margecanmi a Jaklovcami?

Nedeľa 2. 9. 2012 – 16:00 Kino Družba Margecany

Lono – Benedek Fliegauf (D, HU, FR, 2010, 111 min)

Mladá Rebecca sa vracia do domu na anglickom pobreží, kde prežila prvú detskú lásku. Režisér nerozpráva klasický príbeh o osudovej láske, ale zamýšľa sa nad podobou lásky v kontexte genetickej reprodukcie. Keď jej priateľ zomrie pri autonehode, Rebecca sa rozhodne pre umelé oplodnenie s DNA z jeho génov a celý život čelí dôsledkom kontroverzného rozhodnutia.

+ Týždeň vo filme č. 22 (1957, 3 min) – Margecany. Vápenka. Majster ukladá nálože medzi kamením. Komorový odstrel. Celok po výbuchu.

18:00 Kino Družba Margecany

Boj sa skončí zajtra – Miroslav Cikán (ČSSR, 1950, 82 min)

Za medzivojnovej republiky sa na Slovensku šírila bieda, bezprávie, robotníci boli vykorisťovaní a zradná sociálna demokracia tomu mlčky prihliadala. Film sa odohráva na stavbe železničnej trate z Margecian do Červenej skaly. Veľká jeho časť sa natáčala v Margecanoch v dobe, kedy nebola stavba priehrady Ružín ani definovaná, preto obsahuje veľmi cenné zábery, ako vyzerali staré Margecany a priľahlé obce.

Vstup voľný.

www.kinobus.sk

Zaujalo vás to? Zdieľajte: